Tähelepanu, uus hooaeg! Mida vaadata?
Uudis
Pöffihunt

Kui põllumajandusega tegelev mõis läheb pankrotti, antakse väljakurnatud maa tagasi loodusele.

Kneppi eksperiment – nii on hakatud Inglismaal nimetama seda esimest nõnda mastaapset katset taastada intensiivse põllumajanduse tõttu kahjustatud ökosüsteem.

Briti dokumentalisti David Alleni film „Ürglooduse taastamine”, mis avab 4. septembril Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide sarja uue hooaja, näitab, kuidas sellest sai tõeline edulugu.

Inspireeriv linateos tõstab esile 1400 hektari suuruse ajaloolise mõisa omanike julguse teha oma elus kannapööre – tänu sellele ei rõõmustata rohkem kui 20 aastat hiljem mitte ainult oma valduse bioloogilise mitmekesisuse üle, vaid see toodab ka… kasumit.

Kolmapäeval, 4. septembril kell 18 Kumu auditooriumis algava seansi juhatab sisse ökoloog Aveliina Helm.

Kokku jõuab Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide sarja sügishooajal tasuta ekraanile kümme linateost.

Taani teadlane Jan Erik Hansen jätab oma perekonna ja karjääri, sõidab Sri Lankasse ja hakkab seal budistlikuks erakmungaks. Kas õnn peitub üksinduses, küsivad Taani dokumentalistid Mira Jargil ja Christian Sønderby Jepsen oma filmis „Munk”.

Aaju Peter on inuit, kes võitleb oma rahva keele ja identiteedi säilitamise eest. „Kahe koloniaalvõimu all” on Taani dokumentalisti Lin Alluna auhinnatud film temast ja sellest sügavast kultuurilisest traumast, mille on kolonialism inuittidele jätnud.

Soomlanna Maija Hirvoneni filmis „Neurotüübid” esitab autistlik tüdruk väljakutse kivinenud normidele, lootes muuta ühiskonna valearusaama autismist.

Ukraina arhitekt Florian Jurjev seisab kõrgele eale vaatamata selle eest, et säilitada üht oma tuntumat tööd, nõukogude modernismi esindusnäiteks peetavat Kiievi teadus- ja tehnikainformatsiooni instituudi konverentsikeskust, mida hüütakse ka lendavaks taldrikuks. Ukraina dokumentalist Oleksi Radõnskõi elab oma filmis „Lõpmatus Floriani järgi” tema püüdlustele tuliselt kaasa, maalides ühtlasi pildi mitmel alal andekast kunstnikust, keda väljaspool Ukrainat tuntakse kahetsusväärselt vähe.

Mitu korda Eestiski esinenud punkansamblit Gogol Bordello ja selle karismaatilist liidrit, Ukrainast pärit Eugene Hützi portreteerivad oma filmis „Minu vere karje. Gogol Bordello lugu” USA dokumentalistid Nate Pommer ja Eric Weinrib.

Sageli maailma parimaks rokialbumiks nimetatud „In the Court of the Crimson King” 50. sünnipäeva eel kutsus King Crimsoni liider Robert Fripp oma kaaslased taas kokku, et minna juubeliturneele. Briti režissöör Toby Amies tegi selle kaasa ja tulemuseks on meeleolukas film „Purpurpunase kuninga õukonnas. King Crimson 50”.

1960.‒1970. aastate moeikooni ja ansambli Rolling Stones mitteametliku liikme Anita Pallenbergi seniavaldamata mälestuste põhjal on USA dokumentalistid Alexis Bloom ja Svetlana Zill kokku pannud kirgliku ajastuportree „Ereda leegiga. Anita Pallenbergi lugu”.

Ühe huvitavama sürrealistliku maalikunstniku ja kirjaniku Leonora Carringtoni (1917–2011) elust ja loomingust annab ülevaate Teresa Griffithsi film „Leonora Carrington. Kadunud sürrealist”.

Sügishooaeg lõpeb 6. novembril, kui ekraanile jõuab Norra režissööri Silje Evensmo Jacobseni film „Metsik perekond” – Norra perekond elab autonoomset elu looduse keskel, kuni traagiline sündmus selle idülli purustab ja sunnib kohanema moodsa ühiskonnaga. Film võitis mainekal Sundance´i festivalil dokumentaalfilmide rahvusvahelise konkursi.

Kultuuriteemaliste filmide sarja „Kumu dokumentaal” korraldavad Kumu ja PÖFF.

Sissepääs kõigile selle sarja seanssidele on PRII.