Lets Make Money
Enamik meist ei tea, milleks meie poolt pangale usaldatud raha tegelikult kasutatakse. Üks asi on siiski kindel – meie raha ei seisa seal lihtsalt niisama, kuna nii pank kui sinna hoiustatud raha on osa rahvusvahelisest finantssüsteemist. Film kaardistab ja lahkab neoliberaalse finantssüsteemi aluspõhimõtteid ja tegevust ning toob meieni otsesed tagajärjed ja tegurid, mis on viinud praeguse üleilmse majanduskriisini.
Tänavuse Sundance filmifestivali põhiprogrammis linastunud „Let’s Make Money“ on Austria režissöör Erwin Wagenhoferi („We Feed the World“) uus film, mis ajab meie hoiustatud raha jälgi mööda rahvusvahelist finantssüsteemi. Film viib meid läbi Aafrika kullakaevanduste ja India slummide maailma finants- ja majanduselu keskustesse – Londonisse, Singapuri ja Washingtoni.
Kuidas töötavad rahvusvahelised finantsturud, pangad ja kindlustusfirmad? Mis on offshore-keskuste roll? Miks on rahvusvaheliste suurettevõtete maksukoormus minimaalne või lausa olematu? Millega tegelevad Maailmapank ja Rahvusvaheline Valuutafond? Kuidas on lood tööstusriikide ja arengumaade suhtega ning mis on Maailma Kaubandusorganisatsiooni roll selles süsteemis? Ja kuidas see kõik üldse meid puudutab? Pangakonto avamisel oleme automaatselt osa üleilmsest finantssüsteemist, tahame seda või mitte. Pangad ja pensionifondid laenavad meie raha edasi ning meil ei ole õrna aimugi, kus meie laenusaajad elavad ning mida nad peavad laenu tagasimaksmiseks ja meile intresside tasumiseks tegema.
„Let’s Make Money“ kaardistab ja lahkab neoliberaalse finantssüsteemi aluspõhimõtteid ja tegevust ning toob meieni otsesed tagajärjed ja tegurid, mis on viinud praeguse üleilmse majanduskriisini.
Filmi juhatab sisse Indrek Neivelt