KUMU DOC : PÖFF

Anu Ojavee loeng 'Moens krae, kuhu kursid? Tänavastiilide mõju sulaaja rõivamoele'ˇ

Название на эстонском языке
Anu Ojavee loeng 'Moens krae, kuhu kursid? Tänavastiilide mõju sulaaja rõivamoele'ˇ
Название на английском языке
Lecture by Anu Ojavee 'Yo collar, where you heading? Influence of street styles on the Fashion of the liberalization years 1956–1964'
Программа
Kumu Documentary

Loeng keskendub rõivastusküsimusi käsitlevale teemaderingile ning vaatleb, milline oli subkultuuriliste liikumiste mõju Eestis ametlikult aktsepteeritud rõivamoele ajavahemikus 1956–1964. Kuna kehtivatest normidest kõrvalekaldumisi peeti nõukogude ühiskonnas lubamatuks, „naelutati” noortele kommunismiehitajatele soovimatut mõju avaldavad läänelikud hälbed avalikku häbiposti. Kuid sellisel teguviisil oli sageli sootuks vastupidine efekt. Kas tahtmatult või tahtlikult propageeriti raamidesse mitte mahtuvaid ilminguid (rock’n’roll, släng, ultramoodne rõivastus) just negatiivse info avalikustamise kaudu. Karikatuurid ning sõbralikult aasivad följetonid juhtisid lokaalsetele tänavastiilidele liigagi suurt tähelepanu ning võimuorganite meelest haletsusväärset „batakandjate armeed” ei õnnestunud ühiskondliku hukkamõistu abil ümber kasvatada.

Et subkultuurilistel liikumistel oli tollast rõivamoodi „värskendav” ning tarbimisühiskonna uuendusi võimuorganite tauniva suhtumise ja keelustavate meetmete kiuste kultuuripilti kinnistada aitav roll, tõestavad nii intervjuud kui ka nimetatud ajavahemiku perioodikaväljaanded. Ka vestlustest on selgunud, et silmatorkava välimuse ning veidrate maneeridega lõnguseid peeti musternoorte seas 1950. aastate teisel poolel pigem uuendusmeelseteks ja avalikku arvamust meelega eiravateks eeskujudeks kui pilkeobjektiks. 1950. aastate keskel käibekeelde ilmunud mõistet „lõngus” kasutati veel järgnevatelgi kümnenditel, mil esimesest sõjajärgsest kõrvalekaldest visuaalselt sootuks erinevad subkultuurid – biitnikud ja hipid – Eesti kultuuripilti ilmestama asusid. Kahtlemata on need liikumised olnud alternatiivse popkultuuri leviku katalüsaatoriteks Eestis.

Filmid: ringvaated moest ja elulaadist:
"Liblikalend" Rež: Dorian Supin, Ago Ruus, 1987. 25'
"Moevennad" Rež: Valeri Todorovski, Krasnaja Strela, 2008. 30'