Anima Mundi
Anima Mundi on poeetiline kombinatsioon Philip Glassi suurejoonelisest loomingust ja Godfrey Reggio poolt kokku pandud elegantsetest ja maailma looduse ilu ülistavatest filmilõikudest. Muusikal ja filmil on enneolematu rütm, mis baseerub traditsioonilisel etnilisel muusikal.
See teos on koostatud tekitamaks rikkaid ja mahlakaid tundeid loodusest, juhtimaks vaatajaid tundmuseni, et nad on üks osa meie rikkalikust loodusest. Filmi tiitel “Anima Mundi” viitab läbi ajaloo kestnud kontseptsioonile, mis kujutab endas nägemust looduse harmoonilisest kooskõlast, kus liikide lõpmatu mitmekesisus toodab kõiksuse ammendamatust.
Esimene “anima mundi” kirjeldus pärineb antiik-kreeka filosoofilt Platonilt, kes kirjutas: “Niisiis, võime väita, et: see maailm on tõesti elusolend kellel on oma hing ja intelligents….üks nähtav elav kooslus, sisaldades kõiki teisi kooslusi, kus kogu loomus on suguluses”.
Anima mundi käsitlus lähtub kosmilisest hingusest maale. Loodus, mida inimesed on tuhandete aastate jooksul rõõmsalt kasutanud, on tänapäevastest jõhkratest ekspluateerimisvahenditest hakanud väsima. Anima mundi teooria kohaselt on maakera sisemiselt väga kompleksne ja täis jõudu, mis suudab looduslikku harmooniat alati taasluua nõnda, et kõik tema elemendid alluksid mõistlikele loodusseadustele.
Kumu Dokumentaal on eelnevalt kahel korral näidanud Godfrey Reggio ja Philip Glassi koostööst sündinud filme: 2007.a. sai publik vaadata Qatsi triloogia esimest filmi „Koyaanisqatsi” (1982), mis on sõnatu dokumentaalfilm keskkonnast, planeedist nimega Maa, kus tasakaal looduse ja tehnoloogia vahel on kontrolli alt väljunud. Just selle filmiga ja koostööst Godfrey Reggioga algab Philip Glassi pühendumine filmimuusikale.
2008.a. näitasime „Powaqqatsit” (1988), mis näitab meile eelkõige maailma lõunapoolkera nn. Kolmanda Maailma rahvaste ilu ja valu. Tehnoloogia võidukäigu üle mõtisklev triloogia lõpufilmi „Naqoyqatsi” toomine publiku ette jääb Kumu Dokumentaali raames esialgu tulevikku.
Kahe suurmehe koostööst valminud film “Anima Mundi” on aga eraldiseisev teos, mis kutsub inimesi üles nägema iseendid kui osa tervikust, mitte vastupidi.
Filmi esitleb: Ameerika Ühendriikide Suursaatkond.
Filmi juhatavad sisse Fred Jüssi, James Land