Villa Tugendhat
Epöpoa Tšehhis, Brnos 1928–1930 ehitatud, tänaseks UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluvast raudbetoon-hoonest, Ludwig Mies van der Rohe ühest modernismi ikoonehitisest, villa Tugendhatist.
Villa loodi juudi päritolu töösturi Fritz Tugendhati ja tema abikaasa Greta tellimusel, kes said seal elada paraku vaid kaheksa aastat. Mies van der Rohe disainis villasse ka mööbli, tuntud on Tugendhati ja Brno tugitoolid, mis on tootmises tänaseni. Abielupaar oli sunnitud sõja eest Šveitsi põgenema ning Fritz Tugendhat ei naasnud oma uhkesse majja enam kunagi. 1939. aastal konfiskeeris villa Gestapo, hiljem marssisid sisse Nõukogude väed ning varase funktsionalismi meistriteos oli kasutusel laste füsoteraapiakeskuse ja võimlemissaalina, sageli seisis lihtsalt tühjalt jne.
- aastal naases Greta Tugendat villasse ning maja säilitamiseks tehti parandustöid. Hoone lisati kultuuriväärtuste nimistusse. 1992. aastal kirjutati just siin alla dokument, mis jagas senise Tšehhoslovakkia kaheks riigiks: Tšehhiks ja Slovakkiaks. 1994. aastal asutati majja muuseum, mida administreerib Brno linn. 2001 lisati maja UNESCO maailmapärandi nimistusse.
2007 andsid Tugendhati pärijad sisse taotluse villa tagasisaamiseks, viidates holokausti käigus kultuuriväärtuste konfiskeerimise seadusepunktile. Tegelikuks tagasisaamise põhjuseks näis olevat pärijate mure maja säilimise pärast, sest Brno linn ei tulnud villa renoveerimistöödega toime ...
Mis on aga arhitektuuripärlist tänaseks saanud?
Filmi juhatab sisse Ingrid Ruudi.
Täname: Goethe Instituut