KUMU DOC : PÖFF

Hermina aas – kummitused

Ingliskeelne pealkiri
Herminamező - Szellemjárás
Venekeelne pealkiri
Hermina aas – kummitused
Pealkirja originaal
Herminamező - Szellemjárás
Režissöör
Péter Halászi
Riik
Ungari
Aasta
2006
Programm
Kumu dokumentaal

Ungari 1956. a revolutsiooni 50. aastapäeva puhul esitleb Ungari Instituut Kumus legendaarse Péter Halászi groteskset animamängufilmi 1956. a veristest sündmustest. Anekdootlikest lugudest koosneva filmi tegevus toimub Budapesti linnapargi lähedal, kus asuvad loomaaed, lõbustuspark, Széchenyi ujula ja Invaliidide kodu. Herminamezö Invaliidide kodu elanikud, kelleks on veidralt kohmakad plastmassnukud, asuvad relvastatud võitlusse ülestõusu maha suruma saabunud nõukogude tankidega. Invaliididega ei soostu aga liituma naabruses asuva Pimedate Ühingu esimees, kes tõdeb, et kui Pimedad usuvad kommunismi nagu üks mees, siis Invaliidide näol on aga tegemist tõelise "kontrrevolutsioonilise pesaga".

Péter Halász (1944-2006), avangardistlik kirjanik-lavastaja-näitleja-tegevuskunstnik asutas 1969. a. oma alternatiivse teatri. Kui selle tegevus võimude poolt ära keelati, jätkati tööd lavastaja korteris ning trupil õnnestus esineda ka mitmel pool Euroopas, kokku üle 30 etenduse ja performanciga. 1970. aastate keskpaigas trupp emigreerus, tegutsedes edasi "Squat Theatre" nime all ning pälvides auhindu paljudel festivalidel. 1990. aastatest elas Halász vaheldumisi nii New Yorgis kui Budapestis, töötades koos erinevate teatrite ja kunstnikega. Ungaris peetakse teda üheks olulisemaks teatritraditsioonide uuendajaks. Eesti vaataja nägi Halászit 1999. a PÖFF-il maagi osas I. Enyedi filmis "Simon Magus".

Halászist kui loomeinimesest ja tema visast võitlusest tabude vastu annab tunnistust ka viimane happening: ravile allumatut vähki põdev kunstnik korraldas kuu enne oma surma endale Budapesti Kunstihoones peieõhtu, millel ta ise osales laudsil klaaskirstus lamades, samas kui kunstnikest sõbrad-austajad jätsid temaga hüvasti...

  1. a valminud Hermina aas on Halászi nukker-koomiline hüvastijätt oma lapsepõlvega.

Filmi juhatab sisse Kadi Raudalainen.
Täname Ungari Instituuti!

Režissöör
Péter Halászi
Kestus
Subtiitrid
inglise