Burroughs: film
William S. Burroughs (1914-1997) oli Jack Kerouaci ja Allan Ginsbergiga peamisi biitnike põlvkonna juhtfiguure, keda peetakse 20. sajandi kõige mõjusamaks ja uuenduslikumaks visionääriks. Burroughs kirjutas karjääri jooksul 18 novelli, kuus lühijutukogu ja neli esseekogu. Ta tegi koostööd erinevates muusikaprojektides ja on osalenud mitmetes filmides. Praktilised kõik tema teosed põhinevad kogemustel heroiinisõltlasena, kui ta vaheldumisi rändas ja elas nii Euroopas, Aafrikas ja Lõuna-Ameerikas.
Tema kultusteosest „Naked Lunch” (1959, eesti keeles „Alasti lõunasöök”, 2011, tlk Olavi Teppan) tegi Kanada režissöör David Cronenberg, keda võib tinglikult pidada kirjaniku hingesugulaseks, 1991. aastal samaväärselt kultuslikuks saanud ekraniseeringu, mis tõi Burroughs’ ja biitkirjanduse taas laiema avalikkuse ette. 2013. aastal võis biitnikke näha stiilses krimipõnevikus „Tapa mu kullakesed”, milles Burroughs’d kehastas näitleja Ben Foster. Biitkirjandus on praegu kuum teema – avaldatakse raamatuid ja vändatakse filme.
„Burroughs: film”, intiimne pilguheit kirjaniku elule ja tema omanäolisele kirjutamisstiilile on tegelikult kolme noore ülikoolikaaslase – Howard Brookneri, Tom DiCillo ja Jim Jarmuschi - koostöö aastast 1984. 30 aastat hiljem, aastal 2014 otsustati film digitaliseerida ja nüüd on taastatud versioon ka teie ees.
Filmi juhatab sisse Peeter Sauter