KUMU DOC : PÖFF

Koyaanisqatsi

Local title
Koyaanisqatsi
Title in Russian
Koyaanisqatsi
Director
Godfrey Reggio
Country
USA
Year
1983
Programme
Kumu Documentary
  1. jaanuaril 2007, oma 70ndat juubelit tähistava helilooja Philip Glassi auks näidatakse sarjas Kumu dokumentaal ühte olulisemat monumenti filmikunsti ajaloos - Godfrey Reggio 1983. aastal valminud filmi "Koyaanisqatsi", millele muusika on kirjutanud Philip Glass. Glass hakkas filmidele muusikat kirjutama just tänu Godfrey Reggio ettepanekule osaleda "Koyaanisqatsi" projektis. Alguses keeldus Philipp Glass ettepanekust. Hiljem, nähes filmi esimesi võtteid, andis ta siiski nõusoleku.

"Koyaanisqatsi" on Godfrey Reggio režissööridebüüt ja esimene film Qatsi triloogiast. Seitse aastat (1975 – 1982) kestnud filmivõtted andsid erakordse tulemuse, kus filmi operaatori Ron Fricke (tuntud ka kui "Baraka" režissöör) visuaalselt täiuslikud kaadrid ja Philip Glassi muusika sulanduvad üheks tervikuks.

Filmi pealkiri (ko.yaa.nis.katsi) on võetud hopi indiaanlaste keelest ja omab mitmeid tähendusi: 1. crazy life. 2. life in turmoil. 3. life disintegrating. 4. life out of balance. 5. a state of life that calls for another way of living. Seega tasakaalust väljas elu.

"Koyaanisqatsi" on sõnadeta dokumentaalfilm keskkonnast, planeedist nimega Maa, kus tasakaal looduse ja tehnoloogia vahel on kontrolli alt väljunud. Film on süvatasandil suhteliselt trööstitu: suurlinnade ja tehaste maailm on apokalüptiline ruum, mis varjutab looduse viimase ilu. Inimene, kuigi näiliselt tagaplaanil, on filmis siiski võtmerolliks: milline on ta suurus ja pärisosa? Kui palju on meil õigust olla nii, nagu oleme?

  1. aastal lisati "Koyaanisqatsi" Ameerika Rahvusfilmi registrisse, mis koondab Ameerika filmiloomingu märkimisväärsed tööd.

Filmi "Koyaanisqatsi" distributsioonile kaasaaitamiseks andis Francis Ford Coppola filmile kasutada oma nime kui "esitleja". Filmi lavastaja Godfrey Reggio ja Philip Glass tegid pärast "Koyaanisqatsi" ülemaailmset edu veel kaks Qatsi triloogia filmi, 1988. aastal valmis erinevatele kultuuridele ja nende hääbumistele pühendatud "Powaqqatsi", neliteist aastat hiljem tehti sarja lõpufilmiks tehnoloogia võidukäigu üle mõtisklev "Naqoyqatsi".

Mitme Oscari ja Kuldgloobuse nominent ja kaasaegse muusika üks suurkujusid Philip Glass on oma orkestriga esitanud "Koyaanisqatsit" live-na kõikjal maailmas ning 2002. aastal oli seda vaatemängu võimalik näha ka Tallinna Linnahallis. Viimane "Koyaanisqatsi" kontserlinastus toimus 2006 aasta septembris Itaalias.

Philip Glassi loomingut tutvustab Timo Steiner.
Filmi juhatab sisse "Koyaanisqatsi" teemal bakalaureusetöö kaitsnud Verner Keel.

Director
Godfrey Reggio
Runtime
Language
English