Kabul Transit
Ühest küljest lihtsalt igapäevane, teisalt aga üleüldiselt universaalne. Nii nagu parimatele dokkfilmidele kohane. Film Kabul Transit toob meieni lood pööraste muutuste keerises olevast maailma suurlinnast Kabulist. Õhus on lootust ja optimismi, ent samapalju nukrust, väsimust ja käega löömist. Peale dekaade kestnud hävingurohkeid konflikte on see mõistetav, sõda ei unune lihtsalt hetkega ja seda ei tee ka suure raha abil. Kõik võtab aega.
Afganistanis elanud filmitegijad David Edwards ja Gregory Whitemore on teinud tundliku filmi, mis käsitleb uue süsteemi käivitamise probleeme ja raskusi. Tekivad uued seosed ja liinid. Raha on palju, aga samas kaob see kiiremini kui selle andjad läänes suudavad hääletada.
Pildid igapäevaelust on värvikalt illustreerivad: Siseministrile pakub müügimees mitmemiljonilist tuletõrjekaupa, samal ajal kui riik ei suuda oma politseinikele pakkuda vormirõivastust. Rahavahetaja räägib võltsitud rahadest ja vahetuskurssidest, ameeriklased on just tulistanud läheduses asuvat Talibani baasi, Kanada sõdur aitab ehitada kooli, räägib oma motivatsioonist ja kahtlustest. Ülikooli ühikas arutlevad naistudengid Hamid Karzai valitsuse poliitikast ja NATO vägede kohalolust. All-linna politseiosakond peab olema terve päeva ilma elektrita. Muhe, avatud südamega doktor Haji Sahib ravib abivajajaid. Lapsed on ikka lapsed ja mängivad pommitatud majarusudel kesk tolmu ja telliskive. Ehk tõuseb nende abil linn tuhast…
Film usust ja umbusust. Lootusest ja lootusetusest. Igapäevasest elust. Kabuli tänavatel.
Filmi kommenteerib Kanada sõjaajaloolane, emeriitprofessor Desmond Morton, kes on meediaanalüütik ja kolumnist, kirjutanud üle 40 raamatu ja teadusartikleid. Avab filmi tausta ja räägib, miks Kanada sõjavägi on Afganistanis ning millal ja kuidas sealt lahkuda.
Täname Kanada Saatkonda